Yaprak saklama yöntemlerinden tuzsuz ama salamura şeklinde olanı göstermek istiyorum,özellikle tuzsuz olsun diyenler için muhteşem bir yöntem :) şimdi gelin nasıl yapmışım bir göz gezdirin.

Konserve Yaprak Saklama ve Derindondurucuda Yaprak Nasıl Saklanır

Yarım kilo asma yaprağını ( İstediğiniz kadar ) desteleyip sıcağa dayanıklı bir kaba alın üzerine kaynar suyu dökün,üzerine ağırlık olması için bir şeyler kapatın.

Sararmış ve yumuşamış olan yapraklarını rulo yaparak kavanoza doldurun,üzerini geçecek kadar sıcak su doldurun sağlam bir kapakla kapatın. Kaynayan suda kavanozu kapağının üzerine koyarak 15 dakika kadar kaynatıp vakumlanmasını sağlayın ve bir bezin üzerine ters çevirerek akıp akmadığını kontrol edin ve istediğiniz zaman kullanın.

 

Derindondurucuda saklama yöntemi içinde desteleyip sıcağa dayanıklı bir kaba alın üzerine kaynar suyu dökün, ağırlık olması için bir şeyler kapatın.Yumuşamış ve soğuk olan yaprakların fazla suyunu sıkın ve buzluk poşetlerine doldurup derindondurucuya kaldırın.İstediğiniz zaman önceden çıkarıp erimesini bekleyin ve kullanın isterseniz ılık suda bekleterek daha çabuk erimesini sağlayabilirsiniz :)

Şimdiden yapıp deneyecek olan herkese Afiyet Olsun.