mozzarella peyniri

Mozzarella İtalyanların Meşhur Peynir çeşitlerinden biridir, evde mozzarella yapmayı kafaya uzun süredir takmıştım Fransız ve İtalyan’ların nasıl yaptığını araştırdım herkeste yapımı aynı  hatta iki defa denedim ama sitrik asit olmadığı için sonuç hüsrandı tabi o zaman sitrik asitin bizim bildiğimiz limon tuzu olduğunu bilmiyordum :) sitrik asitin limon tuzu olduğunu öğrenince hemen bir daha denedim ve sonuç gerçekten mükemmel  tam istediğim gibiydi  burda ( Fransa’da ) satın aldığım mozzarellanın aynısı oldu.

Mozzarellanın yapımı aynı  bizim Çeçil ve  örgü peyniri gibi sadece mayalamadan önce biraz   farklıdır  çeçil peynirinin yağı alınır sütü bir gün dışarda  bekletilir ve mayalandıktan sonra aynı mozzarella gibi yapılır yani  bizim Çeçil veya örgü peynirimizin adı Mozzeralla olmuş :) sadece adamlar bekletmeden hemen ekşitmenin yolunu sitrik asit ile bulmuşlar :) buda işi daha çok kolaylaştırıyor şimdi gelin Mozzarellayı nasıl yapmışım bir göz gezdirin

Mozzarella için Malzemeler

 • 3,750 gr taze süt ( çiğ )
 • 1,5 tatlı kaşığı limon tuzu ve karıştırmak için 1 su bardağından 2 parmak eksik su
 • çeyrek tatlı  kaşığı peynir mayası ve karıştırmak için yarım çay bardağı su

 

Evde Mozzarella Nasıl Yapılır 

 • Sütü büyük bir tencereye koyun
 • Limon tuzunu su ile iyice eriyene kadar karıştırın sütün üzerine ilave edip iyice  karıştırın  sütü ocağa alın süt hafif ısındığı zaman ( serçe parmağınızla konrol edin  sıcaklığı serçe parmağınızı haifi yaktığında  ) peynir mayasını su ile karıştırıp  sütün üzerine ilave edin 30 saniye kadar karıştırıp ocaktan alın ve üzerine kapağını kapatıp 5 veya 10 dakika dinlendirin
 • Mayalanmış peyniri süzgeç yardımı ile süzün ama peynirin süzdüğünüz suyunu sakın dökmeyin bir daha kullanıcaz  :)

mozzarella peyniri

 • peynirin suyunu ocağa alın elinizi yakacak sıcaklığa gelene kadar ısıtın içine süzdüğünüz peyniri kevgir veya süzgeç ile koyup peynirin sıcak suynun içinde 15 saniye kadar tutun ve çıkarın suyun içinde peynir yumuşadığında çıkarın elinizle iyice bastırın suya koyun bir daha çıkarın ve peyniri yavaş yavaş sakız gibi esneterek elinizle yoğurun tabi bu arada suyun içinde yaparsanız daha çabuk kıvamını bulur mozzarella peyniriniz pürüzsüz sakız gibi bir kıvama gelince olmuş demektir peyniri elinizle toparlayıp yuvarlak şekil verin ve servise hazır  peynirin süzülen suyu soğuduğunda peyniri içine koyun bu peynirin sertleşmesini engeller biz genelde tuzsuz kullanırız tuzsuz olarak saklama ömrü uzun süreli değil bu sebebten ya bir kaç gün içinde tüketin veya streç folyoya sarıp  buzlukta ( derindondurucuda ) muhafaza edebilirsiniz istediğiniz zaman tatlılarda veya kahvaltıda kullanabilirsiniz
 • 3,750 gr sütten 311 gr mozzarella çıktı çok bereketli olduğu söylenemez ama çok lezzetli olduğunu iyi biliyorum :)
 • Afiyet Olsun

 

IMG_8956

 

 • Not: peynirin süzdüğünüz suyunu sakın dökmeyin ocağa alıp kaynatın kaynamaya başlayınca bir kase yoğurt  veya 1 lt süt ilave edip   biraz karıştırın bir kaç taşım kaynatıp ocaktan alın  soğumaya bırakın   tülbente döküp bir yere asın fazla suyunu süzdükten sonra  bir kase kadar  krem  peyniriniz daha olmuş oluyor :)   ve  bu peynirin adı  ise  İtaltyanların yine meşhur peynir çeşitlerinden  Ricotta  oluyor :)  tabi bizdeki adı lor peyniri ama peynir suyundan yapıldığı için daha çok krem gibi   Mozzarella  tarifi sayesinde  Ricotta’nında   nasıl yapıldığınıda  öğrenmiş oldum.

ricotto

 

 

Slayt Video olarak  burdan izleyebilirsiniz

 

28 YORUMLAR

 1. Leyla hanim iyi günler bu tarife göre peyniri yapmaya calistim ama peynir pütür pütür oldu birlesmedi peynir suyuyla neredeyse elimi hasladim peynir kivama gelmedi nerede hata yapmış olabilirim suyunu suzmesi icin ne kadar sure beklemeliyiz?

 2. Benim yaptığım olmadı. Yorumları okuyunca sorunu anladım. UHT süt kullandım. Yoruma cevabınızda çiğ süt kullanılması gerektiğini yazmışsınız. Bunu keşke tarifte özellikle belirtseydiniz. Taze süt olarak değil de çiğ süt olarak yazsaydınız. Sütlerim ve emeğim boşa gitti.

  • Canım olmadığına üzüldüm sütü kaynatıp çökelek yapabilirsin ama normalde taze süt demek çiğ süt ile aynı manada bu yüzden çiğ yazmadım ama yazını dikkate alıp çiğ kısmını da parantez içinde belirtiyim.